YAZILI SINAV 21 MAYIS 2024 SALI GÜNÜ SAAT 19:00'DA YAPILACAKTIR.
YAZILI SINAV 21 MAYIS 2024 SALI GÜNÜ SAAT 19:00'DA YAPILACAKTIR.
YAZILI SINAV 21 MAYIS 2024 SALI GÜNÜ SAAT 19:00'DA YAPILACAKTIR.
Yazılı Sınav ilimizde 21.05.2024 salı günü saat 19:00’da Afyonkarahisar İli Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü Kocatepe Spor Kompleksinde bulunan her hafta eğitim toplantısı yapılan salonda başlayacağından adaylar en geç saat 18:40 salonda hazır bulunacaklar. Sınavlar Tüm illerde saat 19:00 başlayacaktır. İl Hakemleri ve Gözlemcileri Yazılı Kural Sınavı olacaktır.
Yazılı kural sınavların uygulama esasları;
- Sınav Komisyonu Hakem Akademisi tarafından görevlendirilecek yetkililer/eğitimciler,
İHK Başkan ve üyelerinden oluşur.
- BHK üyeleri, İHK Başkan ve üyeleri sınavlardan muaftır.
- Hakem Akademisi tarafından hazırlanacak sorular, sisteme tanımlanacaktır.
 Hakem Akademisi’nin görevlendireceği hakem eğitimcilerinin de yer alacağı sınavlarda, sınav öncesinde katılımcılara Sınav Talimatı okunacak ve daha sonra sınav uygulanacaktır.
- Sınav sonuçları online sistem üzerinden yapılacak olup, sınav sonuçları sistem tarafından otomatik olarak hesaplanacaktır. Sistem üzerinden alınan sonuçlar resmi yazı ile Hakem Akademisi tarafından Hakem İşleri Koordinatörlüğü’ne gönderilecektir.
- Sınav 50 sorudan oluşacaktır. Her soru iki (2) puan değerindedir. Sınav süresi 45 dakikadır.
- Yazılı sınavlar tüm illerde aynı tarih ve aynı saatte başlayacaktır.
- Sınavlar online olarak gerçekleştirileceğinden, sınavın yapılacağı yerde sağlıklı bir Internet bağlantısının bulunması, adayların cep telefonu veya kendi diz üstü bilgisayarları aracılığıyla sınava girmesi gerekmektedir.
- Sınavların açık havada veya stat tribünlerinde yapılması durumunda oturma alanlarının temiz ve yağmurdan korunaklı olmasına kesinlikle dikkat edilmelidir. Bu konuda sorumluluk sınav komisyonuna ait olacaktır.
- Sınavda 60 puandan az alan hakem ve gözlemciler başarısız sayılacak ve VİZESİ YAPILMAYACAKTIR.
- Sınavlarda hile yapan, kopya çeken, kopya çektiren veya bunlara teşebbüs edenlerin sınavdan sıfır (0) puan almış oldukları kabul edilir ve gerekli yaptırımlar uygulanır. Bu gibi durumlarda Komisyon Tutanağı Hakem Akademisi ve MHK’ye gönderilir.
- Bölgesel klasmanlara teklif edilebilecek Hakem ve Gözlemcilerin yazılı kural sınavından en az 70 puan almaları gerekmektedir.
Mazeretleri kabul edilen ve il dışında yazılı sınava katılacak hakem ve gözlemciler Resmi Kimlik belgelerinden (T.C. Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi, Pasaport vb.) birisini yazılı sınava katılacakları ildeki İl Hakem Kurulu Başkanlığına 'ye ibraz etmek zorundadırlar.
- Mazeret sınavına katılacak hakem ve gözlemcilerin ulaşım ve konaklama masrafları kendileri tarafından karşılanacaktır.
*Açıklama; Aday Hakemlikte başarılı görülüp, 01.01.2024 tarihinden sonra, 01.04.2024 tarihinden önce (MHK karar tarihi esas alınır), İl Hakemliği ’ne terfi eden hakemlerin lisans işlemleri sırasında gönderilen belgeler arasında yer alan Sağlık Raporu tekrar gönderilmeyecektir.
Sınavlarda sorulacak sorular aşağıdaki kaynaklardan hazırlanacaktır:
· 2023-2024 Futbol Oyun Kuralları Kitabı,
· Yürürlükteki Futbol Müsabaka Talimatının hakemliği ilgilendiren hükümleri,
· 2023-2024 sezonunda MHK/Hakem Akademisi tarafından sunulan eğitim paketleri olup sorular buradan sorulacaktır.
İlimizde 2024-2025 Futbol sezonuda vizesini yaptıracak gözlemci ve hakemlerimize tebliğen duyurulur.
Yazılı Sınavda kamera çekimi yapılarak kayıt altına alınacaktır.
Süleyman GÜNEŞ
İl Hakem Kurulu Başkanı
 
AFYON İL HAKEM KURULUTFFHGD AFYON ŞUBESİ
Bu haber bugün 1 kez, genel toplamda 170 kez görüntülendi.