TALİMATLARI KONTROL EDELİM
TALİMATLARI KONTROL EDELİM
TALİMATLARI KONTROL EDELİM.
Ayonkarahisar ilimizde oynana müsabakalar sırasında bazı takımların, yöneticilerin, Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar, Futbol Müsabaka Talimatı, Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Oyun Kurallarında belirtilen talimatlar dışına çıkarak kurallarda belirtilen talimatlara ve uygulamalara itirazlarda bulunuyorlar.  
Futbol Hakemlerimiz gibi her müsabaka öncesi oynayacak oldukları müsabakalarla ilgili çıkan, Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar, Futbol Müsabaka Talimatı, Futbol Disiplin Talimatı ve Futbol Oyun Kurallarında belirtilen talimatlara ve uygulamaları okuyup müsabakalara çıksalar çok fazla bir sorun çıkmayacağına inanıyoruz.

Müsabakalar başlamadan önce uygulanacak talimat.
Müsabakanın zamanında başlaması esastır. Bunu sağlamak için hakem, zaman çizelgesini dikkatle uygulamalı / uygulatmalıdır. Müsabakaların başlamasını geciktiren kulüplere yönelik olarak sorumluluk dördüncü hakemlerindir. Dördüncü hakem görevlendirilmemiş müsabakalarda ise sorumluluk hakemlerindir.
Her iki kulüp de, maçın başlamasından en az 60 dakika önce Takım isim Listelerini teslim etmelidir. Oyuncu isim listelerinin tamamlanmasının, her iki takım yetkilisi tarafından imzalanmasının ve hakeme geri verilmesinin ardından Hakem, Müsabaka öncesi saha komiserlerinden veya dördüncü hakemden, müsabakanın başlama saatinden en az 60 dakika önce, her iki tahkimin forma, şort, tozluk ve kaleci kazaklarından birer örnek isteyecektir. Takımların ayrı renkte ve statüye uygun kulüp renklerini taşımak, numara standartlarına uygunluk v.s.) forma giymeleri esastır. iki takım oyuncularının ayrı renkte forma, şort ve tozluk giymeleri konusunda ısrarcı olunmalıdır.
Müsabaka devam ederken oluşan sakatlıklarda Uygulanacak talimat.
* ??eğer bir oyuncu sadece hafif şekilde sakatlandı ise, top oyun dışına çıkıncaya kadar oyunu devam ettirir
* ??bir oyuncu ciddi şekilde sakatlandı ise, hakem oyunu durdurur ve oyuncunun oyun alanından çıkarılmasını sağlar. Sakatlanan bir oyuncu oyun alanında tedavi edilmez ve oyun alanına ancak maç tekrar başlatıldıktan sonra girebilir; eğer top oyunda ise oyuna tekrar giriş taç çizgisinden yapılmalıdır, fakat top oyun dışında ise oyun alanın sınırlayan çizgilerin herhangi birinden girebilir. Oyun alanının terk edilmesine ilişkin istisnai durumlar aşağı da verilmiştir:
* ??bir kaleci sakatlandığında
* ??bir kaleci ve başka bir oyuncu çarpıştığı ve sağlık görevlilerine. Derhal ihtiyaç duyulduğunda
* ??aynı takım oyuncuları çarpıştığında ve sağlık görevlilerine derhal ihtiyaç duyulduğunda kontrolsüz hareket veya ciddi faul gibi) fiziksel bir ihlal sonucunda sakatlandığında, değerlendirme/ tedavi hızlı bir şekilde tamamlanırsa
* ??bir penaltı vuruşu kararı verildiğinde ve sakatlanan oyuncu penaltı vuruşunu kullanacak olan oyuncu olduğunda
* ??kanaması olan bir oyuncunun oyun alanını terk etmesini sağlar. Oyuncu sadece kanamanın durduğu ve herhangi bir ekipmanında kan olmadığından emin olan hakemin bir işareti ile tekrar oyuna girebilir
* ??hakem doktorların ve/veya sedye taşıyan görevlilerin oyun alanına girmesine izin vermişse, oyuncu, oyun alanını sedye üzerinde veya yürüyerek terk etmelidir. Eğer oyuncu bu duruma uymazsa sportmenlik dışı davranıştan dolay ihtar verilmelidir
* hakem sakatlanan ve tedavi için oyun alanını terk etmesi gereken bir oyuncuya ihtar vermeye veya oyuncuyu ihraç etmeye karar vermiş ise,
Oyuncuya oyun alanını terk etmeden önce kart gösterilmelidir.
* eğer oyun başka bir nedenden dolayı durdurulmamış ise veya bir oyuncunun maruz kaldığı sakatlanma Oyun Kurallarının ihlali sonucu meydana gelmediyse, oyun hakem atışıyla tekrar başlatılır.
Müsabakada çıkan olaylarla ilgili olarak uygulanacak talimat.
a) Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamlar ile diğer kişilerin ayrı ayrı veya birlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuptansa fili eylemde bulunmaları, kavgaya veya saha olaylarına sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayışıyla müsabakanın oynanmaması veya müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması hallerinde Hakem müsabakayı tatil ettiğini ilan eder diyor talimat açık ve net.
Yukarıda açıkladığımız talimatlar doğrultusunda her kulüp, yetkilisinin futbolcularının ve antrenörlerinin kurallara uyması Afyonkarahisar’da sporun daha sağlıklı yürütülmesine ve yapılmasına katkı sağlayacaktır.
 
AFYON İL HAKEM KURULU

Bu haber bugün 1 kez, genel toplamda 209 kez görüntülendi.