HAYATTA BAŞARILI OLMAK
HAYATTA BAŞARILI OLMAK
HAYATTA BAŞARILI OLMAK
         Bazı yapmamız gereken işlerde başarılı olmak için çok fazlaca çalışıyoruz. Fakat başarılı olmak için çalışırken de plansız ve programsız davranışlar sergilediğimiz içinde başarılı olma yolunda sıkıntı yaşıyoruz. Başarısızlığının nedenini kendimizden bilerek de depresyona girebiliyoruz ve acılar çekiyoruz. Başarısız olmak sadece bizden kaynaklı bir şey değildir aslında başarıya giden yolları araştırmadığımızdan kaynaklanıyor. Evet, çok çalışıyoruz ama nasıl çalışıyoruz diyerek, başarılı olma yolunda gözden geçirmemiz gereken çalışmalar nelerdir onlara bakmalıyız. İşte başarıya ulaşmanın önemli noktalarına nasıl ulaşırım gibi çalışmalar yaparız genelde ama başarılı olmak içinde mutlaka çok çok çalışmamız gerekir.
        Başarılı Olmanın Üç Temel Kuralını benimsemek lazım, temel kurallar olarak, İstemek, Planlamak ve Harekete Geçmektir.  Bu kadar basit çalışma yaptığımız bir işin sonucunda fayda elde ederek başarılı olmak istiyorsak evvela yapmamız gereken şey çalışma yöntemini en iyi şekilde ayarlamaktır. Eğer çalışma yöntemimiz kötü olursa ne kadar çok çalışırsak çalışalım, herhangi bir sonuç elde edemeyiz.
    Başarılı olmak için ilk yapılması gereken şey bir hedef belirlemektir. Yapılacak her şey o hedef üzerine inşa edilir. Başarıya ulaşmak için bir hedef belirlemek, daha sonrasında ise o hedefe ulaşmak için günlük, haftalık ve aylık çalışma programları düzenlemek gerekir.
    Başarılı olmak içinde tabi iki çalışma ortamının düzenli olması gerekir düzenli bir çalışma ortama hazırlamamız lazım çalışma yapacak olduğumuz yer bizi başarıya ulaşma yolunda çok önemlidir. Eğer çalışma yapılan ortamda dikkati dağıtan objeler varsa muhakkak kaldırılmalıdır. Nasıl daha iyi çalışma sağlanacaksa o şekilde bir ortam hazırlanmalıdır. Tabii ki düzenli çalışma yapmak başarının temel hedeflerindendir. Yapmış ve yapacak olduğumuz çalışmalarımız planlı ve düzenli olmadığı takdirde boşa gidebilir ve bizi başarıya giden yolda her şeyden önce planlı ve düzenli çalışmak gelir. Bu yüzden iyi bir çalışma programı hazırlanmalı ve yapılan hazırlıkla da azda olsa her gün çalışma yapılmalıyız yapacağımız çalışma hakkında sürekli araştırma halinde olmalıyız.
     Yapılacak çalışma ile ilgilide önce kendimizi benliğimiz tanımamız gerekir. Yapılacak çalışmalarda kendinizi tanımak, nasıl bir çalışma yapmamız ve çalışırken nelere daha çok dikkat edip odaklanmanız gerektiğini sağlamalıyız. Biz önce kendimize ait yeteneklerinizi keşfedersek başarılı olmamız için hiçbir neden olmaz hayatta ve bir başarının en önemli olan noktalarını rahatlıkla çözebiliriz.

      Çalışma yaparken de kendimizi çok iyi güzel, mükemmeliyetçi olmamalıyız ve bundan kaçınmalıyız. Yapacak olduğumuz ve yaptığınız işleri dört dörtlük yapamayabiliriz. Yapmakta mümkün olmaya bilir. Bizler sonuçta insanız, hayatta hata yapabiliriz ve hata yapma konusunda kusurlarımız vardır olacaktır. Yapacağımız ve yaptığınız her işi hatasız yapmak zorunda değiliz. Bu hayatta şunu unutmayalım ki işlerinde en iyi olan insanlar, belki de zamanında en çok hata yapan insanlardır. Başarılı Olmak için Ne Yapmalıyız ki demeliyiz Kararlı olmalıyız, Yolculuğunuzdan daima yeni şeyler öğrenin.  Yol boyunca eğlenin. Daima olumlu düşünün Bakış açınızı değiştirin, Kendinize karşı dürüst olun. Dikkatinizi dağıtan şeyleri ortadan kaldırın.  Kendinize güvenin. İşte ve hayatta başarılı olmak için ne yapılır, başarıyla giden yolda hangi etmenler önemlidir ve nasıl başarılı olunur, gelin hep birlikte öğrenelim.
    Başarı herkese göre değişen bir kavramdır. İster harika bir kariyere ister bir eve veya bir aileye sahip olmak olsun, başarı herkesin elde etmeye çalıştığı bir şeydir. Hedeflerinizde başarıya ulaştığınızda, bu sizi gururlandırır, tekrar tekrar başarılı olmak için size daha fazla motivasyon verir ve rekabetçi bir dünyada bir etki yarattığınızı bilmenizi sağlar. Bu yazıda, başarılı olmanın ne anlama geldiğini açıklayacağız ve başarıya giden yolculuğunuzda size yardımcı olacak noktaları paylaşacağız. İşte ve hayatta başarılı olmak için ne yapılır, başarıyla giden yolda hangi etmenler önemlidir ve nasıl başarılı olunur, gelin hep birlikte öğrenelim.
 
Bizler önce başarılı olmak işin yapacağız iş konusunda Kararlı olmak zorundayız. Her daim kararlı olarak ve kendi kendinize taahhütler vererek başarıyı sürdürmek için motivasyon kazanabilirsiniz. Hedefinizi, hedefe bağlılık düzeyinizi ve bu hedefe ulaşmak için ne yapmaya istekli olduğumuz konularda liste yapabiliriz. Kararlı olarak yapılacak olan planımıza odaklanmalıyız buda çok önemlidir. Yapılan Planları düşünmek ve ona doğru çalışmak için günde bu planlara zaman ayırmanız planların doğru yürümesine yardımcı olacaktır. Belli bir süre sonra sonuç vermiyorsa, hedefinizi buna göre ayarlamalı ve gerekli adımları gözden geçirmelisiniz.
 
 Daima yeni şeyler öğrenmemiz gerekir Kesin olarak başarılarınızın sonuçlarına odaklanmak yerine, hayatta başarılı olmak için gereken küçük adımların farkına varın. Yolculuğunuz boyunca kendinize küçük zaferlerin tadını çıkarmaya izin verirseniz, hedefinize ulaşmak her gün yeni bir maceraya dönüşecek ve yoldan sapmama olasılığınız artacaktır. Bunu yaparak, bir birey olarak büyümenize yardımcı olabilecek yeni ve heyecan verici şeyler öğrenebilirsiniz.
 
 Başarılı olmak için eğlemeliyiz. Bir şeyi başarma yolculuğu çok sıkıcı hale gelirse, başarmak daha zor olacaktır. Neler yapabileceğinizi öğrenmek eğlenceli ve heyecan verici olabilir, bu nedenle duygusal açıdan olumlu bir deneyim yaşamak ve bakış açınızı kaybetmeden ilerlemeye devam etmek için hedeflerinizi hafif ve eğlenceli tutmak önemlidir.
 
 Daima olumlu düşünmeliyiz. Olumlu bir zihniyet geliştirmek tamamen kendinize ve başarılı olma becerinize güvenmekle ilgilidir. Olumsuz düşünceleri olumlu olanlarla değiştirmek, yolunuza hangi zorluklar çıkarsa çıksın denemeye devam etmek için kendinizi motive etmek çok mühimdir. Başarılı olma yolunda muhtemelen yeni şeyler öğrenecek ve eskisinden farklı düşüneceksiniz. Hedefleriniz bir gecede gerçekleşmeyecek, o nedenle de onlara ulaşmak için uygulama ve disiplin gerekecektir.
 
Başarılı olmak için bakış açınızı değiştirmeliyiz. Bazen yolculuk boyunca zorlu bir durumu daha iyi bir duruma dönüştürmek için bakış açınızı değiştirmeniz gerekir. Kötü bir gün veya hafta geçirdiğinizde, bunun yerine o günün iyi bir gün veya hafta olduğunu hayal edin. Kendinize, durumunuz hakkında yalnızca olumlu bir dil kullanarak düşünme fırsatı ve zamanı verin ve gününüzün veya haftanızın ne kadar değiştiğini görün. Bunu uzun bir süre yapmak tüm hayatınızı değiştirebilir.
 
 Başka bir başarışı olmama anahtarı kendinize karşı dürüst olmalıyız. Hedefinizin durma noktasına geldiğini fark ederseniz, bunun nedeni konusunda kendinize karşı dürüst olmanız elzemdir. Ortak bir anlayışa vardıktan sonra, kendinizi başarıya doğru itmek için bir çözüm bulmaya çalışın. Konfor alanınızdan çıkmak için kendinize meydan okuyun. Bir üstünüzle terfi hakkında konuşmak veya daha önce düşünmediğiniz olanaksız ve zor gördüğünüz bir derse kaydolmak anlamına gelir. 
 Dikkatinizi dağıtan ne varsa ortadan kaldırmak başarı için önemli bir etkendir. Hayatınızda zamanınızı alan veya dikkatinizi dağıtan başarınızı engelleyecek olan birtakım malzemeler ve diğerlerini düzgün bir listesini yapmak gerekmektedir. Hedefinize odaklanma zamanı geldiğinde telefonunuzu kapatın ve farklı bir odaya koyun. Televizyonu kapatın ve kumandayı odanın karşısına koyun. Sadece hayatınız üzerinde olumlu bir etki yaratan insanlarla iletişimde kalın. Şimdi, dikkatiniz dağılmadan başarıya ulaşmaya odaklanabilmeniz için alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlamanın en iyi zamanı.
 
 Çok Çok Önemli Olan Kendinize Güvenmeliyiz. Sizin yerinize hedeflerinize ulaşmak için başkalarına güvenemezsiniz. En iyi arkadaşınız sizin yerinize derse giremez, anneniz sizi terfi ettiremez. Partneriniz sizin yerinize fazla kilolarınızı veremez. Bunların hepsi kendi başınıza yapmanız gereken şeyler. Duygusal destek için başkalarına güvenmek faydalı olabilir, ancak sizin ihtiyaçlarınız olduğu gibi, arkadaşlarınızın ve ailenizin de ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Hem kişisel hayatınızda hem de iş yerine başarılı olmak, hedeflerinize ulaşmak ve kendinizi mutlu etmek için tüm eylemlerinizden kendinizi sorumlu tutmanız faydalı olacaktır. Çünkü en önemlisi kendimize çok ama çok güvenmeliyiz başarıyı yakalamak için.
 
 Başarılı olmak için çalışmalarımızı bir plan kurarak ve plan kurmaya devam etmeliyiz.
Hedefleriniz üzerinde çalışırken bir programa bağlı kalın. Hedefe ulaşamasanız bile başlangıç noktanız takviminizde olacak ve ilerlemeyi göreceksiniz. Hedeflerinizi planlar ve bir takvimde takip ederseniz, her zaman ilerlemenizin kanıtına sahip olursunuz. Somut bir şeye sahip olmak, başarıya doğru çalışmaya devam etmek için harika bir motivasyon kaynağıdır.

 Başarılı olmak için tükenmekten kaçılmalıyız. Hedefinize odaklanmak önemlidir, ancak onu takıntı haline getirmeyin. Üretken ve aynı zamanda eğlenceli tutmak, kendinizi fazla yormadan motive olmanızı sağlayacaktır. Sürekli oturup hedefinizi düşünmek ise tükenmenize neden olabilir. Önceden eğlenceli olan hedefiniz, yapmak istediğiniz bir şeyden çok yapmanız gereken bir şey haline dönüşürse, durum artık tehlikeli bir hal almaya başlamıştır.

      Başarılı olmak güçlü ve sürdürülebilir bir ortam oluşturmak, kurallar ve prensiplerle mümkündür. Başarı için çalışanın başarılı olması da belirlenen kuralların ve prensiplerin uygulanmasına bağlıdır.
İnsanlar hayatta başarılı olmak için önce çok nazik, doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyi prensip edinmesi gerekmektedir. Herkese karşı nazik olmalıyız, çok pozitif düşünmeliyiz. Yalnız ve Yalnız  Yüce ALLAH’tan başka kimsenin önünde eğilmemeliyiz. En büyük iletişim problemimiz; anlamak için dinlemiyoruz, cevap vermek için dinliyoruz.
Kişi; bilgisine ve özellikle de baskın kişiliğine ve baskın zekâsına uygun işleri yaparsa, o zaman, işe konsantre olarak ve işi severek yapabilir, işten yorulmaz. Hayatın her alanında çok çalışmak sizi her zaman sizi başarıya götürür örnek bir başarılı insan olarak görülürsünüz.
Sürekli olarak hayatta başarılı olmak için çok çaba göstererek hep başarılı ve hayatta hep mutlu insan olarak yaşarsınız. Yaşam boyu başarılı olmak istiyorsak hayatımız hep İstemek, Planlamak ve Harekete Geçmekten ibaret olup çalışarak başarılı oluruz.
Başarının anahtarı içindeki gücü keşfetmek ve ona inanmaktır.
Mutlu ve sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle.
 
AFYON İL HAKEM KURULU
TFFHGD AFYON ŞUBESİ
Bu haber bugün 1 kez, genel toplamda 372 kez görüntülendi.